Mai bejegyzésem témája a seb wax. Ez így egy elég velős mondat. Annak aki először találkozik ezzel a témával, illetve kifejezéssel kifejteném egy kicsit, hogy mi is ez a zseniális anyag.
A seb wax egy speciális effektekhez - nevéből eredően elsősorban sebek készítéséhez - alkalmazott viasz. Egy könnyen gyurmázható anyagot kell itt elképzelni, ami többnyire a felvitt felületen formázható véglegesre. Sebeken felül készíthető belőle könnyebb orr, vagy szemöldök protézis, de készíthetünk vele kisebb szarvakat, kopoltyúkat, adott esetben elfedhetünk vele felületeket. Ezekhez a dolgokhoz a legtöbb esetben érdemes előre kiöntött protéziseket használni, de ez az anyag senkinek nem hiányozhat a kellékei közül, ha maszkmesterkedésre adja a fejét.
Wax-al készített seb
A wax-ot alap esetben az úgynevezett mastix-al, egy gyanta alapú ragasztóval tudjuk rögzíteni a bőrhöz, miután azt gondosan megtisztítottuk. Amennyiben apróbb sérüléseket, karcokat akarunk készíteni és minimális mennyiségű anyaggal dolgozunk, akkor ez a ragasztóanyag elhagyható, a wax képes magától a felületen maradni, ugyanis egy alapvetően ragacsos anyagról van szó. ebből adódóan formázásához érdemes vazelinnel bekent eszközöket, példának okáért különféle pálcikákat, szobrász kellékeket használni és a kezünket is bekenni, vagy szilikonsprével lefújni.
Az elmúlt hónapokban kétféle seb wax került a kezeim ügyébe. Ezek között minőségi különbséget nem áll szándékomban megállapítani. Mindkettőt bátran merem ajánlani bárkinek, ugyanis mindkettőnek vannak előnyei, hátrányai a másikkal szemben, és használatukhoz fontos a saját tapasztalat megszerzése. Mindenkinek más állhat a kezére és a felhasználása sem utolsó szempont.
Az említett két wax-ból az egyik a Kryolan cég terméke, ami a "Plastici" nevet viseli, a másik a Ben Nye orr és seb wax. Ez a két neves cég nagy múlttal rendelkezik a speciális effektek világában és magas minőséget képviselnek.
A két anyag közötti első két szembeötlő különbség a színük és az állaguk. a Kryolan egy bőrszínt jól imitáló, de teljes mértékig átlátszatlan, ugyanakkor puhább anyag ellentétben a Ben Nye készítményével, ami sokkal keményebb - hiszen mint az a nevében is benne van az orr megtoldásához is alkalmazható - ellenben bőr színe mellett enyhén átlátszó.
Szobrászati alapelv, hogy a keményebb anyagok nehezebben megmunkálhatóak, de jobban is tartják a formájukat. Ez a wax-okra is igaz. A Kryolan termékét mindig könnyebb volt megformázni a felületen, de utána óvatosabban is kellett vele bánni, hogy ne veszítse el a formáját. Viszont ez az anyag azért kerülhet a kezünk ügyébe a Ben Nye helyett, mert lényegesebben rugalmasabb annál és nem válik el olyan könnyen a ragasztott felülettől és nem is repedezik olyan könnyen.
Na de nézzük mit tud ezzel szemben a Ben Nye! Először is evidens, ha mondjuk orrot akarunk építeni vagy toldani, vagy nagyobb anatómiai kiegészítéseket akarunk készíteni, akkor ez lesz a jobb eszköz. Valamint hosszabb megmunkálás mellett, szebb és részletesebb formákat és felületeket tudunk belőle kialakítani. És ott van még egy nagyon fontos tulajdonsága, hogy valamivel áttetszőbb a Kryolan-nál. A maszkmesterek túlnyomó része a minél áttetszőbb anyagokat szereti, mert szebb eldolgozást tesznek lehetővé. És nem csak az eldolgozásnál jön ez elő. Teszem azt egy lifegő bőrdarabkát ebből adódóan sokkal szebben és élethűbben ki lehet vitelezni az átlátszóbb wax-ból, ugyanis hasonlóan engedi át a fényt, mint egy igazi bőrdarab.
Ami mind két anyagról elmondható, hogy gyönyörűen sminkelhetőek és így könnyen egybedolgozhatóak a modell bőrszínével. Mind kettőt ajánlott azonban lemattítani egy kis púderrel, mert fotózásnál és filmezésnél becsillanhatnak.
Aki kedvet kapott a kipróbálásukhoz, vagy csak össze szeretné őket hasonlítani az általa eddig használtakkal, mindkettőt megtalálja a Make Up Pro Budapest boltjában.